Kirgizja

Wizy

Z wizami nie ma większych problemów. Obywatele Polski zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy na pobyt do 60 dni. Gdy planujemy wyjazd dłuższy niż 60 dni musimy ubiegać się o wizę.

Przekroczenie granicy 

Nie ma żadnych restrykcji dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, jednakże zalecamy wypełnić deklaracje celne na wszelki wypadek. Prawo celne nie należy do restrykcyjnych jednak wśród urzędników panuje duża korupcja, która często może wpływać na problemy przy przekraczaniu granicy.

Bezpieczeństwo

Podróżując po Kirgizji musimy bardzo uważać. Pogłębiający się kryzys w państwie jest przyczyną wzrostu przestępczości. Do codzienności należą napady z bronią oraz rabowanie turystów. Należy również pamiętać, że Kirgistan to jeden z krajów skąd występuje masowy przemyt narkotyków. W związku z tym należy unikać sytuacji w których damy się namówić na przewóz jakiegoś pakunku przez granicę. Pamiętajmy, że ten kraj to nie tylko zagrożenie ze strony ludzi ale również ze strony natury. Na obszarze kraju bardzo często występują wstrząsy sejsmiczne, lawiny śnieżne oraz błotne. Przebywanie w górach dodatkowo wymaga aklimatyzacji tlenowej (ze względu na wysokość tlen jest bardzo rozrzedzony w powietrzu).

Ubezpieczenie i służba zdrowia

Zalecamy wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego uwzględniającego transport medyczny do kraju. Poziom usług medycznych świadczonych w Kirgistanie jest bardzo słaby, zwłaszcza na prowincji. Brakuje sprzętu medycznego oraz wykształconych lekarzy. Na szczęście Polskie firmy ubezpieczeniowe mają w tym kraju swoich przedstawicieli.

Przyjezdni do kraju mogą być zapytani o zaświadczenie potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV. Zalecamy szczepienie przeciw WZW typu A i B, choć posiadanie książeczki szczepień nie jest wymagane. Zalecamy by wyposażyć się w leki pierwszej potrzeby oraz uważać na stan spożywanych przez nas pokarmów.

Waluta i czas 

Walutą panującą w Kirgizji jest Som (KGS). Czas w stosunku do Warszawskiego różni się 4 godziny w przód.