Namibia

Wiza
Polscy obywatele muszą mieć wizę by wjechać na terytorium Namibii. Jednym z podstawowych wymogów uzyskania wizy jest to, żeby Twój paszport był ważny co najmniej przez następne 6 miesięcy po planowanym powrocie do kraju. Oczywiście musi również mieć wolne miejsce na wbicie wizy – jeżeli dużo podróżujesz po Świecie to musisz szczególnie na to zwrócić uwagę.

Nasz kraj jeszcze nie posiada Namibijskiej ambasady tak, więc wszelkie formalności związane z organizacją wizy dokonuje się za pośrednictwem ambasady Namibii w Berlinie. Opłata konsularna za wizę turystyczną wynosi 45 EUR lub 65 Euro w zależności od tego czy jest to wiza jednokrotna czy wielokrotna (umożliwiająca opuszczenie Namibii na przykład do kraju sąsiedniego i powrót). Wizę można zorganizować samemu dostarczając paszport, stosowne podanie i opłatę do ambasady. Na rynku znajdziemy wiele wyspecjalizowanych firm turystycznych, którym możemy to zlecić. Zdecydowanie najprostszym sposobem jest dogadanie się z biurem polowań, które organizuje nam polowanie w Namibii by za dodatkową opłatą przejęło problem organizacji wizy.  Szczegółowe pytania można kierować do ambasady Namibii w Berlinie, niezbędne dane kontaktowe znajdziesz na stronie www.namiba-botschaft.de

Szczepienia
Podczas wyjazdów do Namibii szczepienia nie są obowiązkowe. Warto jednak profilaktycznie zaszczepić się przeciwko tężcowi i polio. W miesiącach letnich, przed wyjazdem w rejon północnej Namibii (np. w okolice Caprivi), wskazana jest także kuracja przeciwko malarii. Jeżeli planujesz zatrzymać się z dala od wybrzeża, np. w Kambaku, szczepionki przeciw malarii nie są konieczne. Wymagania dotyczące szczepień ciągle ulegają zmianom. Szczegółowych informacji na temat profilaktycznych szczepień przed wyjazdem udzieli Ci Twój lekarz rodzinny w porozumieniu z placówką Sanitarno-Epidemiologiczną (Sanepid).

Waluta
Jednostką monetarną w Namibii jest dolar namibijski (N$), którego stosunek do południowoafrykańskiego randa wynosi 1:1. Przepisy pozwalają na wwiezienie do kraju jedynie 2000 N$. Ograniczenia nie dotyczą jednak obcych walut. Jeżeli Twoja karta płatnicza posiada funkcję Maestro, będziesz mógł pobrać dolary namibijskie w każdym bankomacie w Namibii. Międzynarodowych kart płatniczych można używać w większości hoteli i sklepów. W Kambaku na przykład możesz płacić gotówką (€, US$, N$), jak i kartami kredytowymi Visa i Eurocard.  Zwróć jednak uwagę, że kurs wymiany obcych walut jest w Kambaku wyższy o ok. 4% w porównaniu z kursem prowadzonym przez operatora Twojej karty kredytowej.

Język
W Namibii językiem urzędowym jest angielski. Obok africana i kilku innych rodzimych języków, znaczna część populacji używa także języka niemieckiego. W Kambaku posługujemy się zarówno angielskim, niemieckim, jak i africana.

Klimat i odzież
Przyjazny suchy klimat pozwala na podróżowanie po Namibii w zasadzie przez cały rok. Zimowe poranki (między majem a sierpniem) bywają ponure i wietrzne, jednak południe jest najczęściej ciepłe i pogodne. Zimne bywają natomiast noce. W porze letniej (między grudniem a kwietniem) temperatury w ciągu dnia są bardzo wysokie. Przyjemnie i ciepło jest także nocami. Zarówno na okres zimy jak i lata polecamy zabrać ze sobą lekką odzież letnią, solidne obuwie (za kostkę), okulary przeciwsłoneczne, a także krem do opalania i kosmetyki nawilżające skórę. Zimą (jak i latem w rejonie wybrzeży), podczas chłodnych poranków i wieczorów, przydadzą się ponadto rękawiczki, nakrycie głowy, ciepły sweter oraz lekka kurtka.

Połączenia lotnicze
Połączenia pomiędzy Europą a Windhoek, stolicą Namibii, znajdziesz praktycznie codziennie. Bezpośrednie loty oferuje m.in. Air Namibia oraz Condor z lotnisk w Frankfurcie i Windhoek. Również inni przewoźnicy oferują połączenia z Windhoek, najczęściej przez Johannesburg. Ceny biletów wahają się między 3.000 a 4.000 PLN w zależności od pory roku oraz bliskości daty podróży.

Różnica czasowa
Latem, w porównaniu z Europą, musisz w Namibii przestawić zegarek o godzinę do tyłu. Przykładowo, gdy w Warszawie jest godz. 12, w Windhoek mamy godz. 11. Odwrotnie jest zimą. Wówczas przyjeżdżając do Namibii musisz przestawić swój zegarek o godzinę do przodu. W Namibii zmiana czasu z zimowego na letni i letniego na zimowy odbywa się w nocą w pierwsze soboty kwietnia i września.

Bezpieczeństwo
Namibia jest powszechnie znana, jako kraj przyjazny turystom, bezpieczny, stabilny politycznie i o dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Jednakże ze względu na fakt, iż większość populacji kraju żyje w ubóstwie, zwłaszcza w porównaniu z uprzemysłowionymi krajami Europy, gościom zaleca się zachowanie ostrożności podczas pobytu we wsiach, miastach i środkach transportu publicznego. By nie kusić losu, należy z dyskrecją obnosić się ze swoją biżuterią, portfelem i sprzętem elektronicznym. Pojazdy wypełnione bagażami nie powinny być pozostawiane bez opieki na parkingach. Większość hoteli i pensjonatów jest zupełnie bezpieczna. Warto jednak zapytać w nich o możliwość skorzystania z sejfów na cenne przedmioty i dokumenty.

Przed wyjazdem uzupełnij swoją wiedzę o informację, które na temat Namibii udostępnia MSZ. Znajdziesz je na stronie internetowej: www.msz.gov.pl