Rosja

Plac Czerwony w Moskwie

Najbardziej znany plac w całej Federacji położony w centrum Moskwy tuż opodal Kremla (siedziby prezydenta Rosji). Ma 330 m długości i 70 m szerokości. O dziwo nazwa nie jest związana z komunizmem, lecz z przymiotnikiem w języku starosłowiańskim, który w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „piękny”. Od czasów byłego ZSRR na placu czerwonym odbywały się najbardziej uroczyste parady wojska.

Kreml 

Fortyfikacja w stolicy położona nad brzegiem rzeki Moskwy w skład której wchodzi zespół budynków administracji państwowej, cerkwie i zabudowania książęce. Całość ma powierzchnię 28 ha i zbudowana jest w sposób zapierający dech turystów z całego świata. Kreml jest synonimem centralnej władzy Rosyjskiej na całym świecie.

Ermitaż

Muzeum państwowe w Sankt Petersburgu położone nad rzeką Newą. Jest to najwybitniejsze muzeum malarstwa i sztuki w Europie. Znajdziemy tu dzieła między innymi Rembrandta, Rubensa, Picassa, Moneta i Watteau.

Bajkał

Najgłębsze jezioro tektoniczne na świecie zwane przez miejscowych „błękitnym okiem Syberii”. Przydomek błękitny zawdzięcza bardzo dużej przejrzystości nawet do 40m. Jezioro zasobne w ryby słodkowodne. W okolicy jeziora położone są rozmaite formy ochrony przyrody. Bajkał wraz z otaczającymi go terenami został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Zimowy

Pałac z okresu baroku położony w Sankt Petersburgu. Mieszkała w nim caryca Katarzyna. Jak typowa dla tego okresu budowla zachwyca swoim pięknem i przepychem bogatych zdobień.

Twierdza Petropawłowska

Najstarsza budowla w Petersburgu zbudowana za czasów Piota I w 1703 roku na Wyspie Zajęczej. Twierdza miała pełnić rolę obronną podczas walk ze Szwedami.

Plac Pałacowy

Plac położony w centrum Petersburga o powierzchni niemal 60 tys m2. Miały tutaj miejsce takie światowe wydarzenia jak na przykład „krwawa niedziela” w 1905 roku czy rewolucja październikowa z 1917 roku.

Kiży

Wyspa na jeziorze Onega zabudowana kompleksem drewnianych cerkwiami i domostw. Niepowtarzalne miejsce zmuszające do głębokiej zadumy.

Teatr Bolszoj

Zabytkowy i historyczny teatr w centrum Moskwy. Teatr wystawia głównie przedstawienia operowe i baletowe.

Mauzoleum Lenina

Grobowiec Lenina na Placu Czerwonym w Moskwie umiejscowiony tuż niedaleko Kremla.

Ogród Aleksandrowski

Pierwszy publiczny park w Moskwie. Ma powierzchnię około 10 ha i usytuowany jest niedaleko Kremla

Jezioro Ładoga

Największe jezioro w Europie położone na północ od Petersburga. Zachwyca rozmiarami oraz malowniczą linią brzegową.