Namibijska wiosna

Tekst pochodzi z http://prawdziwa-namibia.braclowiecka.pl/

Dzień coraz dłuższy, niebawem czeka nas przestawienie czasu. Tak, więc przez dwa tygodnie będziemy mieli tą samą godzinę, co w Polsce. W ciągu dnia temperatury podchodzą w okolice 38 i więcej. Jednym słowem żar zaczął się lać z nieba. Tylko poranki pozostają jeszcze chłodne. Akacje uruchomiły rezerwy życia i całe połacie gęstego buszu zaczynają kwitnąć. Na piasku widać ślady wędrujących skorpionów i wygrzewających się po zimowej przerwie węży.

Co ciekawe, na niebie zaczęły gościć chmury, niestety nie zapowiadają one deszczu a – pożary. To jest objaw pełni namibijskiej wiosny – burze pełne błyskawic bez kropli deszczu i łuny ognia na horyzoncie widoczne z 10 kilometrów. Przez najbliższe tygodnie w pełnym zwarciu będziemy się modlić by ogień ominął Kambaku. Mamy głęboką nadzieję, że obfity deszcz przyjdzie szybko tego sezonu. Jak na razie wszystko na to wskazuje. Namibijczycy twierdzą, że antylopy czują nadchodzący deszcz. Tego roku może być ciekawie, bo można powiedzieć, że większość antylop jest już ocielona. W przypadku oryksów jest to normalne, elandy- trochę przed czasem jednak heartebeesty to już anomalia. Normalnie młode tego gatunku pojawiają się w październiku po pierwszych deszczach, w tym roku widzieliśmy już teraz kilka cielaków.

To bardzo radosny czas, ponieważ dopiero, co narodzone antylopy są bardzo pocieszne. Niezdarnie maszerując za matką wsadzają łeb w każdą dziurę ucząc się dzikiego świata. W zeszłym tygodniu sprawdzając wodopoje napotkaliśmy z Paulusem stado elandów. Co oczywiste, jak zgasiliśmy samochód po dorosłych pozostał tylko unoszący się w powietrzu tuman kurzu. Ku naszemu zdziwieniu w okolice samochodu podbiegło młode ciele. Zaczęło obwąchiwać i przyglądać się bacznie dwóm panom w śmiesznym indyjskim pojeździe. Eland miał dopiero około dwóch tygodni, jednak już teraz wyraźnie widać jak kolosalne rozmiary osiągnie to zwierzę. Już od urodzenia wszystkie stawy są nieproporcjonalnie wielkie, w przyszłości będą dźwigać niemal tonę mięśni.

Kuba Piasecki

Zapisz się na Newsletter Argali
Zapisz się na Newsletter ArgaliJoin our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

You have Successfully Subscribed!