Polowanie na łosie na Kamczatce

Łosie Kamczackie nazywane są największymi na świecie nie bez przyczyny. Dorosły byk potrafi przekroczyć wagę 650 kg przy wysokości nawet 2,4 m w kłębie. Zazwyczaj łopaty mają rozłogę 160 cm. Każdego roku zdarza się pozyskać byka o rozłodze powyżej 190 cm. Wówczas waga rosoch może przekraczać 45 kg.

.Historia olbrzymich łosi sięga 2 połowy XX wieku. Góry oddzielające półwysep od kontynentu w których panują surowe warunki klimatyczne oraz brak bazy żerowej przez lata były dla łosi barierą nie do przebycia. W 1978 roku naukowcy z Regionalnego Departamentu Łowiectwa przetransportowali 45 młodych osobników z regionu Chukotka na półwysep Kamczacki. Dało to początek najsilniejszej na świecie populacji łosi, która dzisiaj liczy tam około 3 000 osobników. Ten błyskawiczny wzrost liczebności i wyróżniającą wielkość osobników wielu naukowców tłumaczy niepowtarzalnymi warunkami klimatycznymi Kamczatki. W dolinach rzek zwierzęta znajdują dostatek urozmaiconego pożywienia a obecność wulkanów gwarantuje wachlarz dostępnych z pożywieniem minerałów. Przed 1990 rokiem łosie były polowane jedynie przez miejscowych traperów, którzy używali ich mięsa, jako przynęty na drapieżniki. Obecnie populacja łosi na całym półwyspie podlega ścisłej kontroli i regulacji

Dojazd

Jedyną możliwością dotarcia do obwodu jest droga powietrzna. Lot z Moskwy do Petropawłowska Kamczackiego trwa przeważnie 8,5 godziny. Następnie przejazd samochodem do centralnej części półwyspu. Obwody łowieckie znajdują w okolicy miejscowości Milkovo, Atlasovo oraz Klyuchi. Na lotnisku w Moskwie bądź Petropawłowsku na myśliwych będą oczekiwać podprowadzający, którzy pomogą im podczas dalszej podróży.

Zakwaterowanie

Kwatera w postaci ciepłych, drewnianych domków o średnim standardzie. W obozie z myśliwymi przebywa ciągle anglojęzyczny tłumacz oraz kucharz serwujący tradycyjne dania z dziczyzny. Na myśliwych po polowaniu czeka również sauna w formie tradycyjnej ruskiej bani.

Polowanie

Terminy, w których organizowane są polowania to okres bukowiska przypadającego między 20 września a 15 października oraz  terminy zimowe od końca listopada do końca grudnia.

W okresie bukowiska w ciągu dnia temperatury wahają się między 5-10 st. Celsjusza (w nocy spadają do -5 st.). Podczas polowania zimowego w dzień temperatura utrzymuje się w okolicy-10 st. Natomiast nocą spada do -20 stopni

W trakcie rui polowanie przybiera tradycyjną formę podjazdu konno, podchodu oraz wabienia. W tym czasie zazwyczaj myśliwy będzie oddawał strzał na bardzo krótką odległość. Koniec września to dobry moment żeby połączyć polowanie na łosia z łowami na niedźwiedzia. Bardzo często zdarza się, że w tym okresie ciągle patrolują brzegi rzek w poszukiwaniu łososi. Kiedy uda się strzelić łosia dobrym sposobem na niedźwiedzia jest wyłożenie reszty tuszy, jako przynęty.

Zimowe polowania odbywają się głównie w zwartych kompleksach leśnych, do których  łosie schodzą z bagien w poszukiwaniu pokarmu. Zaraz po ponowie myśliwi szukają świeżych dobrze rokujących tropów. Następnie ruszają za konkretnym osobnikiem na nartach biegowych bądź rakietach śnieżnych. Często się zdarza, że zimowe polowanie jest bardziej efektywne niż polowanie w bukowisko. Niestety nie da się połączyć zimowych łowów z polowaniem na niedźwiedzie, które w tym czasie już zalegają w gawrach. Polowanie przy wielkim mrozie i głębokim śniegu wymaga bardziej profesjonalnego przygotowania. Myśliwi wybierający się w grudniu muszą wyposażyć się w porządny śpiwór, dobre narty biegowe i ciepłą odzież.

Przykładowy plan polowania

Dzień 1 – przylot do Moskwy, przesiadka i lot do Petropawłowsk Kamczacki

Dzień 2 – przylot do Petropawłowska, transfer do obwodu łowieckiego (do niektórych obwodów dojechać można jedynie samochodem 4×4 bądź dolecieć helikopterem)

Dzień 3-10 – pełne 8 dni polowania

Dzień 11 – powrót do Petropawłowska, nocleg

Dzień 12 – samolot do Moskwy, lądowanie w Moskwie

 Cena zawiera

12 dniowy pakiet, w tym: 8 pełnych dni polowania z podprowadzającym w systemie 1:1, zakwaterowanie i pełne wyżywienie, transport do i z obwodu oraz podczas polowania, obecność tłumacza anglojęzycznego i kucharza w obozie, odstrzał 1 łosia, wstępna preparacja trofeum.

Cena nie zawiera

  • biletów lotniczych z Warszawy do Petropawłowska i z powrotem
  • kosztów pozwolenia na broń, certyfikatu weterynaryjnego,                    
  • kosztów uzyskania wizy
  • pobytu osoby towarzyszącej
  • ewentualnego przewodnika z Polski
  • noclegi i wyżywienie poza obwodem łowieckim
  • napiwki dla podprowadzających
  • napojów alkoholowych podczas pobytu
  • kosztów transportu trofeum do Polski
  • odstrzału 2 łosia i ewentualnego odstrzału niedźwiedzia

Po więcej informacji oraz szczegóły cenowe zapraszamy do kontaktu pod adresem jakub.piasecki@argali.pl