Polowanie na niedźwiedzie na Kamczatce

Niepowtarzalny charakter przyrodniczy Kamczatki sprawia, że występuje tam najsilniejsza na świecie populacja niedźwiedzi brunatnych. Swoimi rozmiarami również daleko w tyle zostawiają resztę przedstawicieli tego gatunku zamieszkujących Europę i Eurazję. Niedźwiedź kamczacki waży między 300 a 650 kg i osiąga długość między 2,7 a 3,2 metra.

Polowanie na tego olbrzyma w okolicznościach dzikiej przyrody Kamczatki to jedno z najbardziej poszukiwanych polowań na świecie. Ten rodzaj łowów należy do szczególnie tradycyjnych na Kamczatce. Obwody łowieckie, w których organizujemy łowy czyli: Ust-Bolsheretsk (południe Kamczatki) i Palana (północ Kamczatki) mają długie wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu polowań na niedźwiedzie. Łowy organizowane są zarówno jesienią jak i wiosną.

Dojazd

Dotrzeć na Kamczatkę można właściwie tylko drogą lotniczą z przesiadką w Moskwie a następnie lecąc około 8,5 godziny do lotniska Pietropawłowsk Kamczacki. W Moskwie myśliwych odbierają podprowadzający, którzy pomagają w odbyciu kontroli celnej.

Polowanie jesienne

Jesienne polowanie przyjmuje wiele aktywnych form takich jak podchód, zasiadka, kontrola żerowisk z jagodziskami, kontrola rzek w których  jest łosoś czy podjazd konny w niektórych rejonach. Polowanie jesienne odbywa się między 25 sierpnia a końcem września.

W ciągu dnia temperatury wahają się między 15 a 20 st. Celsjusza, w nocy spadają do 0-10 stopni. W tym okresie myśliwy musi być przygotowany na możliwość wystąpienia deszczy oraz pierwszych śnieżyc, którym będzie towarzyszył silny wiatr.

Myśliwi są kwaterowani w drewnianych domkach. Kwatery są o podstawowym standardzie: czyste, ogrzewane, z bieżącą wodą i toaletą. Energia elektryczna dostarczana jest przez agregaty prądotwórcze. Z myśliwymi w obozie cały czas mieszka anglojęzyczny tłumacz oraz kucharz.

Przykładowy plan wyjazdu :

Dzień 1  Przylot do Moskwy, przesiadka i lot do Pietropawłowska

Dzień 2  Przylot do Pietropawłowska, przejazd samochodem bądź przelot helikopterem do obwodu łowieckiego, kwaterowanie.

Dzień 3-10  8 pełnych dni polowania

Dzień 11 Przejazd samochodem bądź przelot helikopterem do Pietropawłowska, nocleg w Pietropawłowsku

Dzień 12 Przelot samolotem do Moskwy, przesiadka w Moskwie na lot do Warszawy.

Polowanie wiosenne

Wiosenne polowanie na niedźwiedzie odbywa się zaraz kiedy opuszczą one zimowe gawry. Wówczas udają się na roztopione stoki gór intensywnie żerując  na masie zielonej w celu oczyszczenia układu pokarmowego po zimie. Myśliwy z podprowadzającym patrolują rozległy obszar na skuterach śnieżnych w poszukiwaniu świeżych tropów. Gdy namierzą odpowiedniego osobnika zostawiają skuter i zaczynają podchód na rakietach śnieżnych albo nartach. Wiosenne polowanie rekomendowane jest wszystkim szukającym wielkich niedźwiedzi. Możliwości tej pory roku dają dużo większe możliwości wyboru spośród spotykanych osobników a dodatkowo wiosenna skóra niedźwiedzia jest dużo lepszej jakości niż jesienna.

Wiosną w ciągu dnia temperatury wahają się między 0 a 10 st. Celsjusza, w nocy spadają do -10 stopni. Podczas pobytu mogą  wystąpić opady śniegu. Myśliwy musi zaopatrzyć się w ciepłą, termoregulacyjną odzież oraz ciepłe buty zimowe.

Myśliwi na wiosennych polowaniach kwaterowani są w drewnianych domkach bądź namiotach zimowych. Kwatery są o podstawowym standardzie  czyste, ogrzewane. Nie mają jednak bieżącej wody i oddzielnej toalety, które znajdują się w oddzielnym namiocie. Energia elektryczna dostarczana jest przez agregaty prądotwórcze. Z myśliwymi w obozie cały czas mieszka anglojęzyczny tłumacz oraz kucharz.

Po 15 maja, kiedy jest już wyraźnie mniej śniegu dostępny jest również obóz Okhotsk usytuowany niedaleko wybrzeża. Wówczas myśliwi patrolując obszar używają również łodzi. Dystans strzału to średnio między 100- 150 metrów.

Wiosenne polowanie odbywa się zawsze w określonych terminach w większych grupach myśliwych:

Obwody Palana, Tigil, Karaginski Dol *

Ust-Kamchatsk:

1 termin: 25 kwietnia – 7 maja

2 termin:  4 maja – 16 maja

Obwody Ust-Bolsheretsk, Khoduta *

1 termin: 25 kwietnia – 4 maja

2 termin: 2 maja – 10 maja

3 termin: 8 maja – 16 maja

Przykładowy plan wyjazdu:

Dzień 1  Przylot do Moskwy, przesiadka i lot do Pietropawłowska

Dzień 2  Przylot do Pietropawłowska, przelot helikopterem do obwodów, albo przejazd samochodem do  Esso (500 km, 8 godzin podróży), nocleg w Esso.

Dzień 3 Przelot helikopterem do obwodu łowieckiego

Dzień 4-11 8 pełnych dni polowania.

Dzień 12 Przejazd/Przelot do Pietropawłowska, nocleg w Pietrop.

Dzień 13 Przelot do Moskwy i przesiadka

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu pod adresem: jakub.piasecki@argali.pl