Polowanie na sarnę syberyjską w Rosji

Obwody Kurgan oraz Czelabińsk w Zachodniej Syberii uważane są za najlepsze tereny do łowów na sarnę syberyjską Z wyjątkiem kilku okazów z Mongolii to właśnie z tych obwodów na wschód od Uralu pochodzą rekordowe parostki według punktacji SCI.

Termin

Najlepszym czasem łowów na wielkie syberyjskie rogacze jest ruja przypadająca na wrzesień. Spore szanse daje również polowanie w październiku, kiedy sarny żerują bardzo intensywnie na otwartych przestrzeniach przygotowując się do zimy. Żeby pozyskać ładnego rogacza myśliwy musi zarezerwować przynajmniej 7 dni z czego 5 pełnych dni na polowanie.

Dojazd

Są dwie możliwości dotarcia do obwodu. Lecąc samolotem przez Frankfurt do miejscowości Yekaterinburg. Druga możliwość to lot samolotem przez Moskwę a następnie do miejscowości Kurgan albo Czelabińsk. Po przylocie na miejsce myśliwych z lotniska odbierają przewodnicy i pomagają im odbyć kontrolę celną.

Zakwaterowanie

Myśliwi kwaterowani są w hotelach myśliwskich blisko obwodu o dobrym standardzie w pokojach 2 osobowych.

Polowanie

Ze względu na rozległy obszar obwodów na początku polowania myśliwy wraz ze swoim podprowadzającym sprawdzają poszczególne rejony podjeżdżając samochodem terenowym. Gdy gdzieś z daleka spotkają ładnego kozła wówczas zostawiają samochód i zaczynają podchód. Sarna syberyjska jest bardziej czujna i płochliwa niż sarna europejska, dlatego podchód nie należy do łatwych. Czujność sarny syberyjskiej sprawia, że czasem jedyną szansą myśliwego jest strzał na daleką odległość (pow. 200m).  Polowanie z zasiadki stosowane jest głównie na zrębach i mokradłach charakterystycznych dla obwodu Czelabińsk. Decyzję o strzale podejmuje zawsze podprowadzający, który jest doświadczony w ocenie, jakości i wielkości trofeum. Myśliwy musi jednak pamiętać, że sarna będzie jego pamiątką z polowania i to on ostatecznie decyduje, do czego pociąga za spust.

Przykładowy plan polowania

Dzień 1 – przylot do Yekaterinburga, przejazd samochodem do odwodu łowieckiego (3-7 godzin w zależności od obwodu), kwaterowanie, wieczorem wyjście na polowanie

Dzień 2-5 – pełne 4 dni polowania

Dzień 6 – ostatnie wyjście na polowanie przed południem, po południu przejazd samochodem do Yekaterinburga

Dzień 7 – wylot z Yekaterinburga

W cenie nie jest zawarte:

  • biletów lotniczych z Warszawy do Yekaterinburga
  • dodatkowego dnia polowania
  • opłata rezerwacyjna na rogacza ( zostaje odliczona od kosztów trofeum jednak nie podlega zwrotowi w przypadku nie strzelenia trofeum)
  • kosztów uzyskania wizy
  • pobytu osoby towarzyszącej
  • ewentualnego przewodnika z Polski
  • noclegi i wyżywienie poza obwodem łowieckim
  • napiwki dla podprowadzających (przyjęło się, że napiwek ma równowartość 10% wartości polowania)
  • napojów alkoholowych podczas pobytu

Po więcej informacji prosimy kontaktować się pod adresem jakub.piasecki@argali.pl