„rykowisko” Impali

w czasie „rykowiska” impali

w czasie „rykowiska” impali

w czasie „rykowiska” impali

poranek

stary mocny byk

stadny byk

okres godowy

stary mocny byk

młody byk

Tekst pochodzi z http://prawdziwa-namibia.braclowiecka.pl/

Ostatnimi czasy chłodne przed zimowe poranki obfitują w spektakl przypominający nieco rykowisko. Oczywiście nigdzie nie słychać niosącego się po lesie potężnego ryku stadnego byka, jednak w to miejsce coś nowego.

Wschód słońca na sawannie to istne misterium – setki przemieszczających się zwierząt, tysiące śpiewających ptaków, jednakże wszystko odbywa się w spokoju i naturalnym ładzie. Podczas ostatnich dni w tą idyllę wdarł się chaos i bałagan. Wszystko za sprawą godów Impali. Teraz razem ze wschodzącym słońcem w buszu robi się głośno. Biegającym w około bez ładu i porządku samicom tych antylop towarzyszy bardzo głośne „chrząkanie” przeplatane „prychaniem” przejętego byka. Za chwilę odzywa się kolejny i trzeci i czwarty. Potem chwila ciszy przerwana trzaskiem uderzanych o siebie rogów. Impala to wdzięczna, zgrabna i na co dzień bardzo ostrożna antylopa. Jednak w czasie godów byki zapominają o całym świecie i nie przejmują się niczym. Cały ten spektakl mamy na wyciągnięcie dłoni. Większość zdjęć do tego wpisu zrobiłem dosłownie przed naszym mieszkaniem przy porannej kawie.

Zaangażowanie impali w gody i panujący przy tym harmider sprytnie wykorzystują lamparty. Zazwyczaj byk Impali to dla lamparta wyzwanie, którego nie zawsze się podejmuje. Jednak podczas godów nawet najstarszy i najmocniejszy byk, gdy gania za samicami staje się bardzo łatwym łupem. Właśnie, dlatego Impale odbywają swoje „charczące” gody opodal naszych domów, po prostu czują się tu bezpieczniej. Po pierwsze, dlatego, że to strefa nieużytkowana łowiecko, a po drugie, bo lamparty unikają towarzystwa ludzi. Maj jest dla nas niezwykłym czasem, to „lamparci miesiąc”, o czym napiszę już niedługo.

To chyba jasne jak słońce, że na całym świecie nie ma zwierza, którego gody przypominałyby rykowisko jeleni. Niestety w tym roku, pierwszym roku w moim życiu nie będę uczestniczył w rykowisku. Na szczęście smutek z tego tytułu, każdego ranka rozwiewają pełne emocji charczenia i chrząkania.

Kuba Piasecki

Zapisz się na Newsletter Argali
Zapisz się na Newsletter ArgaliJoin our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

You have Successfully Subscribed!