Polowanie na rogacze w Polsce
TO PRZYGODA DLA SPRAGNIONYCH WRAŻEŃ

Polowanie na rogacze jest jednym z najbardziej popularnych polowań, praktykowanych na terenie Polski.
Swoją popularność zawdzięcza temu, że jest to polowanie bardzo przyjemne, lekkie, w ładnej scenerii oraz charakteryzujące się dużą szansą powodzenia.
Bardzo dobry stan populacji tego gatunku w Polsce sprawia, że myśliwi każdego dnia ma wiele ciekawych spotkań z rogaczami. Poza tym Polska jest krajem najbardziej konkurencyjnym cenowo w stosunku do innych regionów Europy oferujących tego typu polowanie.


Krótki opis zwierzyny

Sarna (Capreolus capreolus) jest najmniejszym przedstawicielem rodziny jeleniowatych w Polsce. Ubarwienie jest różne w zależności od pory roku - od wiosny do jesieni jest czerwono brązowe, natomiast od jesieni do wiosny – siwo brązowe albo siwo żółte. Waga kozła (samca) dochodzi do 22 kg, wysokość w kłębie dochodzi do 80 cm.
Poroże dojrzałych rogaczy (parostki) osiąga średnio 20-30 cm, przy średniej wadze 200 – 400 gr. Regularną formą poroża jest tzw. szóstak, czyli trzy odnogi na jednym parostku i trzy na drugim. Tak jak w przypadku wszystkich jeleniowatych (danie, jeleń) poroże sarny zrzucane są na przełomie października i listopada; nowe rośnie w scypule do kwietnia. Z końcem kwietnia, bądź na początku maja ma miejsce ścieranie scypułu.
Charakterystycznym zachowaniem saren w łowisku jest tzw. szczekanie, czyli głos wydawany w sytuacjach zagrożenia i niepokoju jako sygnał alarmowy dla innych członków stada.
Na rogacze w Polsce poluje się w terminie od 11 maja do 30 września, jednak są dwa okresy, podczas których wyniki polowań są najlepsze:
1. Na początku sezonu polowania na rogacze tj. w drugiej połowie maja, kiedy to rogacze wychodzą na świeże zielone trawy. W tym czasie roślinność na polach jest jeszcze stosunkowo niska dzięki czemu sarna jest bardzo dobrze widoczna, co bardzo pomaga w efektywnym polowaniu.
2. Podczas rui, która odbywa się zwykle pod koniec lipca i na początku sierpnia. Walczące i konkurujące między sobą rogacze dają się w tym okresie wabić co czyni to polowanie bardzo ekscytującym. W tym okresie jest znacznie większa szansa strzelenia starszych i mocniejszych rogaczy, które są wtedy bardzo aktywne.
Na rogacze poluje się zazwyczaj nad ranem oraz pod wieczór. Rankiem najczęściej poluje się z podjazdu, czyli penetrując różne zakątki obwodu łowieckiego samochodem. Następnie po zlokalizowaniu odpowiedniego osobnika zwykle stosuje się podejście. Przy tego typu polowaniu często myśliwy musi szybko podejmować decyzję o strzale, co sprawia, że jest to metoda dość emocjonująca. Wieczorem zazwyczaj poluje się czekając na ambonach, czyli specjalnych wieżyczkach usytuowanych w miejscach gdzie rogacze lubią wychodzić na żer. Jest to spokojniejsza metoda polowania ponieważ myśliwy ma dużo więcej czasu na obserwacje i oddanie celnego strzału.

Gdzie polujemy

Sarny mają dużą zdolność dostosowywania się do warunków terenowych, dlatego żyją prawie w każdym większym kompleksie leśnym, często na dużych przestrzeniach bezdrzewnych. Są wierne swojej ostoi, aktywne całą dobę. Występują także w górach i na bagnach. W Polsce występują powszechnie, z tym że obszary o większej koncentracji, znajdują się na zachodzie kraju. Natomiast w południowo-wschodniej część Polski, sarny występują mniej licznie, ale za to mają dużo lepszą jakość trofeów.
Na jakość trofeów bardzo duży wpływ ma jakości bazy pokarmowej, dlatego najsłabsze trofea mają sarny zamieszkujące ubogie lasy, a najmocniejsze te bytujące na terenach o bardzo żyznych glebach.


Bjarke Skipper, Dania
"Wszystkie wyprawy myśliwskie zaczynają się od marzenia.
Moim marzeniem było zdobycie trofeum bardzo mocnego rogacza, bardzo zależało mi na złotym medalu. Chciałem zrealizować swój plan w 2016 roku podczas rui, którą uważam za najciekawszą i najbardziej ekscytującą formę polowania ze względu na możliwość wabienia rogaczy. Skontaktowałem się najpierw z duńską agencją polowań, która współpracowała z bardzo dobrym biurem polowań z Polski, o nazwie Argali. Zorganizowali mi polowanie w bardzo dobrym obwodzie łowieckim na wschodzie Polski, w którym szanse upolowanie dużego rogacza były bardzo duże. Okazało się to być świetnym miejscem do polowania, z bardzo dobrą profesjonalną obsługą. Podprowadzający dzięki wielkiej pasji myśliwskiej i świetnej znajomością terenu byli w stanie zlokalizować i wystawić naprawdę mocne rogacze. Zamówiłem pakiet polowania z sześcioma wyjściami, a już po pierwszych dwóch udało mi się pozyskać 2 piękne rogacze, jednego srebrno medalowego, a drugiego kapitalnego złoto medalowego rogacza wycenionego później na 149.1 punktów CIC.
Argali to firma, która od samego początku bardzo poważnie podeszła do realizacji powierzonego zadania i nie obiecała więcej niż mogłaby zrealizować.
Spełniła Moje wielkie marzenie.”

